Advent – tichý posol Vianoc

26. novembra 2021

Tichučko, často pod závojom hmly prichádza do našich domovov, aby sme aj vďaka nemu prežili tie najkrajšie vianočné sviatky. Advent, obdobie štyroch týždňov pred Vianocami, keď je ten pravý čas spomaliť, stíšiť sa a začať viac prežívať tú čarovnú atmosféru okolo nás. Ulice, obchody, reklamy – odvšadiaľ na nás dýcha len jedno – Vianoce. Advent však nie je len o príprave materiálnej. Má oveľa hlbší zmysel, a nie len v kresťanskom ponímaní.

Za blikotu sviečok…

Zapálením prvej adventnej sviečky vstupujeme do obdobia, ktoré je pre kresťanov začiatkom nového cirkevného roka, pre deti míľnikom k vytúženým darčekom a pre väčšinu z nás obdobím, ktoré dá zabrať nie len našim peňaženkám a nervom, ale neraz aj kondičke. Samotný advent je však o očakávaní. Jeho charakteristickým symbolom je adventný veniec a farbou adventu je fialová. Každá ďalšia zapálená sviečka by mala do našich sŕdc vnášať iskierku pokoja a radosti. A aj keď predvianočné nákupy a prípravy k tomu jednoducho patria, skúsme ich zvládnuť s nadhľadom a s vedomím, že všetko nemusí byť dokonalé.

Prečo adventný veniec a kam až siahajú jeho tradície?

Tak ako všetko, aj adventné vence podliehajú módnym trendom. Rôznosť tvarov, materiálov a vyhotovení im dávajú možnosť začleniť sa do každého priestoru a každého interiéru. Avšak tento symbol víťazstva mal v minulosti veľmi prísne definovaný vzhľad. Aj keď má oveľa kratšiu tradíciu ako advent samotný (jeho vznik sa traduje do 19. storočia/, stal sa neodmysliteľnou súčasťou štyroch predvianočných nedieľ. Bol tvorený zo zelených vetvičiek a dopĺňať ho mohli šišky a orechy. Toto všetko symbolizuje život. Sviečky na venci sa zapaľovali postupne proti smeru hodinových ručičiek, čečina na venci sa, naopak, ukladala v smere hodinových ručičiek. Stuhy fialovej farby vyjadrovali dôstojnosť, okrem stuhy na tretej adventnej svieci. Tá bola ružová ako znak priateľstva. Často sa v adventných vencoch stretávame aj s piatou, bielou sviečkou v strede. Zapaľovala sa na Štedrý deň a symbolizovala Krista.

Advent v realite

Aj keď je toto predvianočné obdobie opradené mnohými ľudovými zvykmi a tradíciami, súčasný moderný človek im už dávno nevenuje pozornosť. Honbou za tým materiálnym mu často uniká pravý význam adventu. Nedovoľme teda, aby nás pohltil svet nablýskaných stromčekov a nervozita predvianočných dní nám nedovolila vychutnať si aj tento komorný čas.  Čas, v ktorom viac ako inokedy máme ubrať z tempa a z privysokých očakávaní, aby sme sa potom na Vianoce dokázali tešiť aj z maličkostí.

Last modified: 11. decembra 2022

Comments are closed.